Wydarzenia

Spotkanie z Książką Roku

W 35 rocznicę, tych dramatycznych wydarzeń, w środę, 16 maja 2018 roku, o godz. 18.00, na ul. Foksal 3/5 w Warszawie, odbędzie się spotkanie autorskie poświęcone Książce Roku – „Corridzie” z Juliuszem Erazmem Bolkiem.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, które imprezę realizuje w ramach wydarzenia „Wiosna na Foksal”. Publiczność będzie mogła również posłuchać Kamila Pawlickiego, kompozytor muzyki filmowej i telewizyjnej, wykonawcy piosenek Jacka Kaczmarskiego. Spotkanie poprowadzi dr. Teresa Kaczorowska.

Związek Literatów na Mazowszu, w wyniku zorganizowanego konkursu, uznał za „Książkę Roku 2017” publikację „Corrida”, której autorem jest Juliusz Erazm Bolek, laureat Nagrody UNESCO. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, z tej okazji, postanowiło zorganizować spotkanie z pisarzem w środę, 16 maja 2018 roku.

Książki „Corrida” powstała na kanwie autentycznych losów Poety Grzegorza Przemyka i Jego matki, również Poetki, Barbary Sadowskiej, znanej z walki o wolność z komunistycznym systemem tzw. Polski Ludowej.  Jej syn został zamordowany przez milicjantów, wykonujących dyspozycje swoich politycznych mocodawców, którzy w ten sposób chcieli najpierw zastraszyć, a później psychicznie Ją złamać. Dostali oni zadanie tak skatować nastolatka, „aby nie było śladów”. Polecenie wykonali 12 maja 1983 roku na komendzie tak staranie, że Grzegorz Przemyk tego nie przeżył i zmarł 14 maja 1983, trzy dni przed swoimi dziewiętnastoma urodzinami. Mimo, że udało się ustalić precyzyjnie personalia oprawców, nigdy, przez ponad 30 lat, nie doszło, nawet po zakończeniu komunistycznej dyktatury, do wymierzenia im zasłużonej kary za ich bestialski czyn.

Juliusz Erazm Bolek w poemacie „Corrida” dokonuje głębokiego rozrachunku ze sprawą dotyczącą mordu Grzegorza Przemyka, tuszowaniem zabójstwa i całym procesem dochodzenia prawdy.

Więcej na stronie Agencji Informacyjnej

zpk