Ludzie

Ks. dr Tomasz Jan Chlebowski – kapłan i poeta

Ks. TOMASZ JAN CHLEBOWSKI – ur. 01. 01. 1974 r. w Słupcy. Kapłan diecezji włocławskiej (święcenia w 1999 r.). Członek Związku Pisarzy Katolickich. Pełnił posługę wikariusza w par. NMP Królowej Polski w Koninie oraz w par. św. Maksymiliana we Włocławku. 2003 – 2004: studiował teologię ekumeniczną na UKSW i posługiwał jednocześnie jako duszpasterz przy kościele św. Marcina w Warszawie (ul. Piwna).

W 2005 r. – uzyskał doktorat z dziedziny teologii ekumenicznej (na podstawie doktoratu została wydana w Lublinie książka „Ekumenizm duchowy w nauczaniu papieża Jana Pawła II”; z dziedziny teologii: również kilka recenzji i kilkanaście artykułów naukowych). Współpracował z warszawskim archidiecezjalnym „Radiem Józef”. Studiował komunikację społeczno – medialną (pod kątem instytucji) na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, administrował kilka parafii w diec. Rieti. Studia zakończył kolejnym doktoratem, na podstawie którego ukazały się dwie książki, w jęz. włoskim „Orizzonti che si incontrano. L’incontro nelle opere di Ryszard Kapuściński” (wyd. Persiani Editore, Bologna 2012) i w jęz. polskim: „Horyzonty spotkań Ryszarda Kapuścińskiego” (wyd. Difin, Warszawa 2014). W roku 2014 wyleciał na misje do Meksyku, gdzie posługiwał duszpastersko w par. św. Józefa Rzemieślnika w Campeche, jednocześnie nauczając jęz. włoskiego w dwóch liceach.
Swoje utwory poetyckie publikował, m. in.: we „Włocławskim Biuletynie Oświatowym”, „Gazecie Słupeckiej”, czasopiśmie kleryckim „Przedświt”, dwumiesięczniku kulturalnym „Spojrzenia” (Pelplin); w miesięczniku „Powściągliwość i Praca” oraz „Akancie”.
Jego wiersze ukazały się także w okolicznościowych zbiorach wierszy z IX, X i XI Konkursu Poezji Religijnej im. Ks. Prof. J. Tischnera (Ludźmierz 2001, 2002, 2003); w antologiach wierszy: „Cud, który trwa” (Krośnice 2003) i „Na naszych oczach” (Krośnice – Milicz 2004), „Godzina dwudziesta pierwsza trzydzieści siedem” (Kraków 2005), „Tu się tylko gościem jest, tam się do domu powraca” (Kraków 2005), „Za duży wiatr na moją wełnę. Mocowanie się z Bogiem w polskiej poezji współczesnej” (Katowice 2007) oraz w zbiorze wierszy „Cicho przychodzisz w tym wielkim pośpiechu…” (Ląd 2001). W roku 1998 otrzymał III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O moc Ducha” w Lublinie; w 2003: wyróżnienie w VII Ogólnopolskim – II Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „O ludzką twarz człowieka” w Krośnicach; 2004 – I nagroda w Internetowym Konkursie na Tekst Kolędy Współczesnej w Łomiankach; 2004 – wyróżnienie w konkursie „O pajdkę razowego chleba” w Puławach; wyróżnienie w I Turnieju Jednego Wiersza “O Laur Burmistrza Łomianek”.
Wydane zbiory poezji: „Nieobojętność” (Warszawa 2003) oraz „Czekanie na wiosnę” (Łódź 2004). Wiele wieczorków poezji w całym kraju. Jego wiersze prezentowane były również na antenie I programu Polskiego Radia oraz zostały przetłumaczone na język Braile’a. przez kilka lat regularnie pisał swoje dzienniki oraz prowadził codzienny blog z rozważaniami Ewangelii. Jego postać została ujęta w Słowniku osób duchownych piszących poezję „Poeci Pańskiej Winnicy” (Warszawa 2004).

zpk