W mediach

Juliusz Erazm Bolek: „Miłość jest motorem życia”

„Miłość jest motorem życia, bez tego życia by nie było na ziemi” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” Juliusz Bolek, poeta, prezentując swój najnowszy kalendarz poetycki „Amore. Najważniejsze jest kochanie”. Gość Agnieszki Borowskiej już od 10 lat wydaje kalendarze poetyckie. Ten na 2018 r. poświęcony jest miłości.

Artysta wspomniał o tym, jak takie kalendarze powstają:

„Ja nigdy nie siadam do jakiegoś projektu z gotową koncepcją. Po prostu coś robię i osiągam jakąś masę krytyczną, i okazuje się, że coś powstaje. I tak jest z kalendarzami. Wybieram jakieś aforyzmy, które już napisałem wcześniej, one się układają w jakąś całość, i tak powstaje projekt kalendarza. To są takie niezwykłe kalendarze literackie z grafikami Luizy Kwiatkowskiej, która jest doktorantką ASP. Co roku powstaje coś nowego. Oprócz kalendarza powstaje potem z tego wystawa”.

Juliusz Bolek zadebiutował w 1980 r. W rozmowie w poranku zwrócił uwagę, że to już wiele lat i że widzi w swojej twórczości pewne etapy.

„Jak człowiek tworzy tyle lat, to powstają etapy. I rzeczywiście są różne etapy w mojej twórczości i ja je dostrzegam. Był taki czas, że wynalazłem taki nowy gatunek literacki – emaliowany felieton poetycki. Był taki czas, że przez dwa, trzy lata pisałem tylko te emaliowane felietony poetyckie, a dziś, jakbyś mnie poprosiła, żebym to napisał, to bym usiadł i bym nie potrafił tego zrobić, mimo że sam to wymyśliłem. To jest jakoś podzielone na etapy. Są momenty, kiedy piszę krótsze wiersze, są kiedy piszę dłuższe, albo krótkie o długiej frazie, albo o krótkiej frazie. Nie potrafię tego wytłumaczyć. Ale to muszą być jakieś etapy”.

Posłuchaj

zpk