Wydarzenia

“Corrida” Juliusza Erazma Bolka Książką Roku 2017

 

Od 15 lat, Z okazji światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO organizowany jest jest konkurs na Książkę Roku. W nowej edycji oragnizowanej przez Związek Literatów na Mazowszu z pośród wielu zgłoszonych propozycji, nominowano następujące książki: „Jagodzianki z Mikołajek” Igora Kantorowskiego, „Zachor pamiętaj” Marka Janusza Piotrowskiego i „Corrida” Juliusza Erazma Bolka.

Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Kownackiej zadecydowało, że Książką Roku 2017 zostanie „Corrida”, a jej autor Juliusz Erazm Bolek otrzyma „Złote Pióro”.

„Corrida” to poemat. Juliusz Erazm Bolek jego fabułę oparł na podstawie tragicznych losów Poety Grzegorza Przemyka i Jego matki, również Poetki, Barbary Sadowskiej, znanej z walki o wolnością z komunistycznym systemem PRL. Syn został zamordowany przez milicjantów, wykonujących polityczne dyspozycje swoich mocodawców ulokowanych w komunistycznych władzach PRL. Dostali oni zadanie tak skatować nastolatka, „aby nie było śladów”. Miało to przekonać matkę aby zaprzestała angażować się politycznie. Mimo, że udało się ustalić precyzyjnie personalia oprawców, nigdy, przez ponad 30 lat, nie doszło, nawet po zakończeniu dyktatury, do wymierzenia im zasłużonej kary za ich bestialski czyn.

To już druga nagroda dla tego wydawnictwa. W zeszłym roku „Corrida” została wyróżniona tytułem „Wiersz Roku 2017”.

Więcej

zpk